Koszyk

Darmowa dostawa od 150zł

Co to jest THCV (tetrahydrokannabiwarin)? Właściwości, działanie, możliwości zastosowania w medycynie

THCV, czyli tetrahydrokannabiwarin, odkryty na początku lat 70-tych XX wieku jest jednym z kannabinoidów naturalnie występującym w konopiach. W większości szczepów znajdują się jedynie śladowe jego ilości, a za wysokie stężenia uznaje się już te powyżej 0,5%. W konopiach hodowanych specjalnie na potrzeby pozyskiwania THCV zawartość tego kannabinoidu wynosi od 4% do nawet 16% suchej masy roślin.

Budowa THCV jest bardzo zbliżona do THC. Podobnie do niego działa psychoaktywnie, jednak dopiero w wysokich stężeniach. Długo uważano, że THCV w ogóle nie ma działania psychoaktywnego, stąd nadal można spotkać się z takimi informacjami w literaturze. 

THCV ma bardzo ciekawy profil działania i potencjał prozdrowotny. Częściowo pokrywa się on z właściwościami innych kannabinoidów, przede wszystkim pod względem aktywności przeciwzapalnej, przeciwbólowej i antyoksydacyjnej. Jednak THCV wyróżnia się na tle składników konopi, ponieważ wykazuje potencjał wspomagający odchudzanie.

W jaki sposób powstaje THCV?

THCV powstaje w kwiatach konopi z prekursora kannabinoidów warinowych – CBGVA, czyli kwasu kannabigerowarinowego. W trakcie dojrzewania roślin CBGVA ulega przekształceniom do THCVA – kwasu tetrahydrokannabiwarinowego. W większości w takiej formie THCV jest obecny w roślinach. Dopiero podczas dekarboksylacji przechodzi z postaci kwasowej do aktywnego kannabinoidu. 

Dekarboksylacja zachodzi pod wpływem światła i wysokiej temperatury. Inicjują ją procesy suszenia konopi. Do wydajnego otrzymywania THCV z THCVA wymagane jest ogrzewanie roślin w temperaturze 120oC przez 1,5 godziny. 

Co ciekawe, THCV może powstawać z innego kannabinoidu warinowego – CBDV – poprzez izomeryzację.

THCV można ekstrahować z konopi tak samo jak pozostałe kannabinoidy i związki aktywne. Inną popularną formą korzystania z jego walorów przez użytkowników jest palenie suszonych kwiatów konopi. 

THCV vs. THC

THCV jest analogiem THC – psychoaktywnego kannabinoidu konopi. Budowa obu związków jest prawie identyczna. Jedyną różnicą jest długość łańcucha bocznego przyłączonego do pierścienia aromatycznego cząsteczki. W THCV łańcuch ten zawiera 3 atomy węgla, a w THC – 5 atomów. Mimo bardzo zbliżonej struktury oba związki różnią się nieco działaniem.

THC jest częściowym agonistą receptorów CB1 i CB2. Natomiast oddziaływanie THCV z układem endokannabinoidowym jest zależne od dawki. W mniejszych stężeniach THCV jest antagonistą receptora CB1, w większych – jego agonistą. Ten kannabiwarin jest klasyfikowany jako częściowy agonista receptora CB2, ale są też badania, z których wynika, że może on być antagonistą CB2. 

Zdolności oddziaływania THCV z receptorami układu endokannabinoidowego są słabsze w porównaniu z THC, co wynika z długości łańcucha bocznego cząsteczki. Im dłuższy łańcuch boczny, tym większe powinowactwo do receptorów układu endokannabinoidowego. W przeciwieństwie do THC, THCV oddziałuje także z receptorami TRPV1 układu nerwowego.

THCV jest psychoaktywnym kannabinoidem, podobnie jak THC, ale powoduje “haj” jedynie w wysokich dawkach. Oprócz uczucia euforii i odprężenia, wywołuje również jasność umysłu, pobudzenie i motywację do działania. Te ostatnie właściwości nie dotyczą THC, którego aktywność znana jest z uczucia otumanienia i spowolnienia. Psychoaktywny efekt THCV utrzymuje się zdecydowanie krócej niż THC. THCV znany jest również z tego, że zmniejsza efekty “haju” wywołanego przez THC, utrudniając mu wiązanie się z receptorami.

Właściwości THCV potwierdzone badaniami

Badania naukowe dotyczące wpływu THCV na zdrowie i możliwości jego zastosowania w leczeniu chorób są jeszcze na wczesnym etapie. Większość z nich to badania in vitro lub na modelach zwierzęcych. Stopniowo pojawiają się także badania z udziałem ludzi, jednak zwykle na małych próbach, które nie pozwalają na wyciąganie pewnych wniosków. THCV przypisuje się wiele zastosowań, lecz tylko część z nich znajduje pokrycie w literaturze naukowej. 

Wspomaga proces odchudzania

THCV może wspomagać proces odchudzania na kilku polach. Z badań na zwierzętach wynika, że kannabinoid ten zmniejsza apetyt, a przez to redukuje ilość przyjmowanego pokarmu i masę ciała. Efekt prawdopodobnie wynika z blokowania receptora CB1, który znany jest ze stymulowania apetytu. Mniejsza aktywność CB1 wywołana wiązaniem THCV może powodować spontaniczne obniżenie przyjmowania kalorii z żywności. 

Badania na zwierzętach i małe badania z udziałem ludzi pokazują, że przyjmowanie THCV:

  • obniża poziom glukozy w osoczu na czczo, 
  • poprawia funkcjonowanie komórek beta trzustki odpowiedzialnych za wydzielanie insuliny, 
  • zmniejsza insulinooporność tkanek oraz 
  • wpływa na wydzielanie adiponektyny i apolipoproteiny A (hormonów regulujących apetyt i metabolizm). 

Wpływ na gospodarkę węglowodanową prawdopodobnie wynika, przynajmniej częściowo, z oddziaływania z receptorami TRPV1 układu nerwowego.

Lepsza kontrola glikemii oraz ilości insuliny krążącej we krwi jest kluczem do efektywnej utraty nadmiernej masy ciała. Podobnie regulacja apetytu oraz sygnałów głodu i sytości. Potrzeba więcej badań, ale THCV wydaje się obiecującym środkiem wspomagającym odchudzanie.

Wykazuje działanie przeciwdrgawkowe

Ze względu na potwierdzone działanie CBDV w epilepsji i możliwość biosyntezy THCV z CBDV naukowcy postawili hipotezę o równie dużej skuteczności przeciwdrgawkowej THCV.

Z badań na zwierzętach wynika, że THCV wykazuje właściwości przeciwpadaczkowe i przeciwdrgawkowe. Jego działanie oparte jest na mechanizmie, w którym pośredniczy receptor CB1. Badania sugerują możliwe zastosowanie terapeutyczne THCV w leczeniu stanów nadpobudliwości patofizjologicznej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wnioski te płyną głównie z badań in vitro i na modelach zwierzęcych. 

Wiele kannabinoidów jest badanych w kontekście ich działania przeciwpadaczkowego u ludzi. Takie same próby podjęto wobec tetrahydrokannabiwarinu. Najnowsze dostępne dane przedkliniczne sugerują jednak, że stosowanie THCV w epilepsji nie należy do najbardziej prawdopodobnych możliwości przyszłego zastosowania tego kannabinoidu. Ma on większy potencjał w innych aspektach i wydaje się działać w epilepsji słabiej niż dotychczas badane klinicznie kannabinoidy.

Łagodzi ból i stany zapalne

Badania nad potencjałem THCV w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych pokazały, że jest on częściowym agonistą receptora CB2. Przede wszystkim z tą właściwością związane są działania THCV prowadzące do tłumienia reakcji zapalnej i bólu, choć prawdopodobnie dodatkową rolę odgrywają inne mechanizmy niezależne od receptora CB2. 

Eksperymenty prowadzone na myszach potwierdzają, że THCV zmniejsza poziom stanu zapalnego w tkankach i niweluje obrzęki oraz dolegliwości bólowe wywołane stanem zapalnym. Wiadomo także, że efekt przeciwzapalny jest obserwowany w badaniach in vitro z wykorzystaniem ludzkich receptorów CB2.

W THCV pokłada się duże nadzieje, upatrując w nim potencjalnego leku do zastosowania w chorobach wywołanych stanem zapalnym, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów.

Właściwości neuroprotekcyjne

Badania na myszach i szczurach wykazały, że THCV ma działanie neuroprotekcyjne – zmniejsza i opóźnia uszkodzenia komórek nerwowych wywołane czynnikami imitującymi chorobę Parkinsona. Zapobieganie degeneracyjnym zmianom w układzie nerwowym wynika z właściwości antyoksydacyjnych THCV oraz jednoczesnego blokowania receptorów CB1 i aktywacji receptorów CB2 układu endokannabinoidowego. Autorzy badania konkludują, że THCV ma obiecujący profil farmakologiczny w opóźnianiu postępów choroby Parkinsona, a także w łagodzeniu jej objawów.

Dzięki korzystnemu, ochronnemu wpływowi na układ nerwowy THCV może znaleźć zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu nie tylko choroby Parkinsona, ale też innych zmian neurodegeneracyjnych, poprawiając funkcje motoryczne i zmniejszając utratę pamięci u ludzi.

FAQ

THCV ma działanie psychoaktywne, ale słabsze niż THC i objawiające się nieco inaczej. Występuje ono jednak dopiero przy stosowaniu wysokich dawek kannabinoidu, którego działanie na receptory CB1 i CB2 jest zależne od stężenia. Do wywołania efektu “haju” potrzeba 4-5 razy więcej THCV niż THC.

THCV i produkty je zawierające są legalne w Unii Europejskiej, o ile zostały wyizolowane z Cannabis sativa. Kannabinoid ten nie jest uznawany oficjalnie za narkotyk.

Naturalnie najbogatsze w THCV są szczepy konopi indyjskich pochodzące z Afryki i południa Azji. Obecnie hodowcy wytwarzają nowe szczepy specjalnie na potrzeby zwiększenia stężenia tetrahydrokannabiwarinu. Bogate w THCV są m.in. Durban Poison, Pineapple Purps, Doug’s Varin, Power Plant, czy Willie Nelson. 

Produkty z THCV są rzadkie na polskim rynku. Najłatwiej kannabinoid ten znaleźć w olejkach full spectrum. Bardziej dostępne, niż gotowe wyroby z THCV, są nasiona i kwiaty odmian konopi o jego wysokim stężeniu. 

W USA dostępne są kapsułki i żelki z THCV dedykowane osobom odchudzającym się, a także olejki czy wkłady do e-papierosów (vape).

Bibliografia:

  1. Wargent, E., Zaibi, M., Silvestri, C. et al. The cannabinoid Δ9-tetrahydrocannabivarin (THCV) ameliorates insulin sensitivity in two mouse models of obesity. Nutr & Diabetes 3, e68 (2013). https://doi.org/10.1038/nutd.2013.9
  2. Pertwee, R.G. (2008), The diverse CB1 and CB2 receptor pharmacology of three plant cannabinoids: Δ9-tetrahydrocannabinol, cannabidiol and Δ9-tetrahydrocannabivarin. British Journal of Pharmacology, 153: 199-215. https://doi.org/10.1038/sj.bjp.0707442
  3. Joshua A. Hartsel, Joshua Eades, Brian Hickory, Alexandros Makriyannis, Chapter 53 – Cannabis sativa and Hemp, Editor(s): Ramesh C. Gupta, Nutraceuticals, Academic Press, 2016, Pages 735-754, ISBN 9780128021477, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-802147-7.00053-X.
  4. CANNABINOID CONVERSION IN CANNABIS EXTRACTS, United States Patent Application 20200306329
  5. Brian F. Thomas, Mahmoud A. ElSohly, Chapter 2 – Biosynthesis and Pharmacology of Phytocannabinoids and Related Chemical Constituents, Editor(s): Brian F. Thomas, Mahmoud A. ElSohly, The Analytical Chemistry of Cannabis, Elsevier, 2016, Pages 27-41, ISBN 9780128046463, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-804646-3.00002-3.
  6. Englund A, Atakan Z, Kralj A, Tunstall N, Murray R, Morrison P. The effect of five day dosing with THCV on THC-induced cognitive, psychological and physiological effects in healthy male human volunteers: A placebo-controlled, double-blind, crossover pilot trial. Journal of Psychopharmacology. 2016;30(2):140-151. doi:10.1177/0269881115615104
  7. Hillig, K.W., & Mahlberg, P.G. (2004). A chemotaxonomic analysis of cannabinoid variation in Cannabis (Cannabaceae). American journal of botany, 91 6, 966-75 
  8. Riedel G, Fadda P, McKillop-Smith S, Pertwee RG, Platt B, Robinson L. Synthetic and plant-derived cannabinoid receptor antagonists show hypophagic properties in fasted and non-fasted mice. Br J Pharmacol. 2009;156(7):1154-1166. doi:10.1111/j.1476-5381.2008.00107.x
  9. Wargent, E., Zaibi, M., Silvestri, C. et al. The cannabinoid Δ9-tetrahydrocannabivarin (THCV) ameliorates insulin sensitivity in two mouse models of obesity. Nutr & Diabetes 3, e68 (2013). https://doi.org/10.1038/nutd.2013.9
  10. Jadoon KA, Ratcliffe SH, Barrett DA, Thomas EL, Stott C, Bell JD, O’Sullivan SE, Tan GD. Efficacy and Safety of Cannabidiol and Tetrahydrocannabivarin on Glycemic and Lipid Parameters in Patients With Type 2 Diabetes: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Parallel Group Pilot Study. Diabetes Care. 2016 Oct;39(10):1777-86. doi: 10.2337/dc16-0650. Epub 2016 Aug 29. PMID: 27573936.
  11. Abioye A, Ayodele O, Marinkovic A, Patidar R, Akinwekomi A, Sanyaolu A. Δ9-Tetrahydrocannabivarin (THCV): a commentary on potential therapeutic benefit for the management of obesity and diabetes. J Cannabis Res. 2020 Jan 31;2(1):6. doi: 10.1186/s42238-020-0016-7. PMID: 33526143; PMCID: PMC7819335.
  12. Hill AJ, Weston SE, Jones NA, Smith I, Bevan SA, Williamson EM, Stephens GJ, Williams CM, Whalley BJ. Δ⁹-Tetrahydrocannabivarin suppresses in vitro epileptiform and in vivo seizure activity in adult rats. Epilepsia. 2010 Aug;51(8):1522-32. doi: 10.1111/j.1528-1167.2010.02523.x. Epub 2010 Feb 26. PMID: 20196794.
  13. Farrelly AM, Vlachou S, Grintzalis K. Efficacy of Phytocannabinoids in Epilepsy Treatment: Novel Approaches and Recent Advances. International Journal of Environmental Research and Public Health. 2021; 18(8):3993. https://doi.org/10.3390/ijerph18083993
  14. Bolognini, D., Costa, B., Maione, S., Comelli, F., Marini, P., Di Marzo, V., Parolaro, D., Ross, R.A., Gauson, L.A., Cascio, M.G. and Pertwee, R.G. (2010), The plant cannabinoid Δ9-tetrahydrocannabivarin can decrease signs of inflammation and inflammatory pain in mice. British Journal of Pharmacology, 160: 677-687. https://doi.org/10.1111/j.1476-5381.2010.00756.x
  15. García C, Palomo-Garo C, García-Arencibia M, Ramos J, Pertwee R, Fernández-Ruiz J. Symptom-relieving and neuroprotective effects of the phytocannabinoid Δ⁹-THCV in animal models of Parkinson’s disease. Br J Pharmacol. 2011;163(7):1495-1506. doi:10.1111/j.1476-5381.2011.01278.x

Wszystkie treści znajdujące się na stronie konopio.pl opierają się na ogólnodostępnych informacjach i w żadnym wypadku nie stanowią porady medycznej czy farmaceutycznej. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze artykuły dostarczały rzetelną i aktualną wiedzę, jednak wykluczamy jakąkolwiek odpowiedzialność za działania podejmowane przez czytelników strony.

Wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania CBD należy konsultować z lekarzem.
Olejki CBD nie są lekami i nie mogą być stosowane jako zamienniki leków.